Gada balva zinātnē Ievai Ančevskai

2020. gada nogalē tika pasniegtas Liepājas Gada balvas zinātnē. Nominācijā „Gada balva starpnozaru pētniecībā” saņēma KHI pētniece Ieva Ančevska par apgādā „Zinātne” izdoto monogrāfiju „Latviešu dziedināšanas tradīcija”.

Autore daudzu gadu garumā turpinājusi pētījumu par latviešu dziedināšanas tradīcijām, apkopojot ekspedīcijās iegūtos materiālus, studējot folkloristikas un etnoloģijas vākumu un pētījumus, izmantojot profesionālu farmaceitu un etnobiologu konsultācijas, zinātniski un metodoloģiski analizējot kulūrantropoloģiski svarīgu tēmu.

Kā norādījis vācu kultūrantropologs un etnobotāniķis Volfs Dīters Štrols (Wolf-Dieter Strol), šī grāmata pilnveido izpratni par seno ziemeļu tautu kultūras tradīciju attīstību, kas veido saikni ar Eirāzijas un Ziemeļamerikas tautu šamanisma un dziedināšanas praksēm, īpaši izceļot objektīvos starpkultūru salīdzinājumus un veidojot etnovēsturisku perspektīvu. Savukārt Latvijas sabiedrības interese daudz lielāka ir par pētījuma praktisko daļu: par dziedināšanas tradīcijas vēsturi, par metodēm un paņēmieniem, par izmantojamajiem līdzekļiem, tostarp, augu valsts produktiem. Tādējādi šī grāmata 2020. gada laikā kļuvusi par vienu no pieprasītākajām un pārdotākajām grāmatām Latvijas grāmatu tirgū. Apgāds ir sagatavojis papildu metienu. Grāmatas izdošanu atbalstījuši gan privātie mecenāti, gan Valsts Kultūrkapitāla fonds, gan Liepājas Universitāte.

Monogrāfijas recenzente, farmācijas zinātņu doktore Vija Eniņa norādījusi, ka vērtīgs un noderīgs ir „pielikums par ārstniecības augu lietošanu tautas tradīcijā, kurā apkopota informācija par folkloras avotos biežāk minētu 89 ārstniecības augu lietojumu salīdzinājumā ar farmaceitu un fitoterapeitu atziņām, papildināta ar lietošanu tautas tradīcijā”. Apgāda „Zinātne” vadītāja Ingrīda Segliņa raksta: „Grāmatai piemīt tā teicamā īpašība, kas uzrunā lasītāju – akadēmisks korektums apvienojumā ar dzīvu, saistošu materiāla kārtojuma un izklāsta veidu.”

I. Ančevskas monogrāfijas „Latviešu dziedināšanas tradīcija” pieprasījums un interese par to liecina, ka tas ir notikums ne tikai Liepājas Universitātē un Liepājas pilsētā, bet arī Latvijas zinātnes telpā un Eiropas kontekstā. I. Ančevskas vārds Eiropas etnomedicīnā ir atpazīstams kā augstas kvalitātes zīmols, autore ir jauna ceļa pieteicēja Latvijas akadēmiskajā vidē.

Balvu zinātnē par mūža ieguldījumu saņēma arī Gunta Smiltniece.

Ieva Ančevska pie Liepājas lielās egles, Gada balvu zinātnē saņemot 2020. gada decembrī. Foto Ģirts Gertsons
Ieva Ančevska monogrāfijas „Latviešu dziedināšanas tradīcija” atvēršanas svētkos izstādē „Grāmata 2020” Ķīpsalā. FOTO no Ievas Ančevskas personiskā arhīva